facebook

Medium link

Od 1 lipca 2018 r. – zwolnienia lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej.

OD 1 LIPCA 2018 R.
– ZWOLNIENIA LEKARSKIE WYŁĄCZNIE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

W związku z obowiązkiem od 1 lipca 2018 r. wystawiania zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej przekazuję Państwu do wiadomości pismo p. Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (znak: UNP 2017-00383358), zawierające informacje na temat udogodnień, które pozwolą lekarzom zapoznać się z obowiązującymi przepisami oraz zachęcą do wystawiania e-ZLA jeszcze przed ww. datą.

Jednocześnie przekazuję poniżej sporządzoną przez ZUS listę koordynatorów, powołanych w każdym z oddziałów ZUS, których zadaniem jest koordynacja i organizacja szkoleń, inicjowanie lokalnych imprez promujących e-ZLA, kampanii promocyjnych oraz organizowanie wsparcia dla placówek medycznych. Uprzejmie proszę o podjęcie współpracy w tym zakresie poprzez kierowanie do koordynatorów uwag i propozycji rozwiazywania problemów związanych z wystawianiem e-ZLA. Ponadto informuję, że osobą upoważnioną ze strony Naczelnej Rady Lekarskiej do kontaktów roboczych z zespołem ZUS w tej sprawie jest dr Piotr Artur Winciunas.

dr n. med. Maciej Hamankiewicz
prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

E-ZLA UDOGODNIENIA – INFORMACJA ZUS

Od lipca 2018 r. lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej. W związku z tym przygotowaliśmy szereg udogodnień, które w przyjazny sposób pozwolą lekarzom zapoznać się z obowiązującymi przepisami oraz zachęcą do wystawiania e-ZLA jeszcze przed lipcem 2018 roku.

Zgodnie z ustawą od 1 grudnia 2017 r. udostępniliśmy lekarzom nową metodę podpisywania e-ZLA – bezpłatny certyfikat dla lekarza wydawany przez ZUS. Zaproponowane przez nas rozwiązanie jest bardzo proste i uzyskało pozytywną opinię środowiska lekarskiego. Jeżeli lekarz chce korzystać z certyfikatu ZUS, musi posiadać profil na PUE ZUS. Następnie na swoim profilu w PUE ZUS lekarz może zawnioskować o wydanie certyfikatu, który otrzyma od ręki. Podpisanie e-ZLA certyfikatem ZUS wymaga podania hasła, które lekarz ustala sam. Certyfikat ZUS jest ważny 5 lat – po upływie tego okresu lekarz może zawnioskować o wydanie nowego na kolejny okres. (…) Informuję, że z naszej strony przeprowadziliśmy już warsztaty dla placówek medycznych oraz producentów aplikacji gabinetowych. Ideą warsztatów było wsparcie placówek w prawidłowym definiowaniu wymagań biznesowych dla systemów oraz aplikacji gabinetowych, tak, a by uprościć i zautomatyzować jak najwięcej kroków, które lekarz wykonuje w wykorzystywanej aplikacji.

Aby sprawnie rozpowszechniać informacje o e-ZLA i portalu PUE ZUS, na którym możliwe jest m.in. ich wystawianie, w każdym z naszych oddziałów został powołany koordynator – 43 osoby. Do zadań koordynatora należy m.in.:

  • koordynacja i organizacja szkoleń (również bezpośrednio przy stanowisku lekarza) dla klientów ZUS;
  • inicjowanie lokalnych imprez promujących e-ZLA – udział w piknikach, obecność na forach współpracy, konferencjach i seminariach;
  • inicjowanie lokalnych kampanii promocyjnych;
  • organizowanie wsparcia dla placówek medycznych.

Obecnie jesteśmy w trakcie opracowania mapy podróży klienta. Dotyczy ona wystawiania e-ZLA i jest oparta na opiniach, doświadczeniach oraz emocjach lekarzy, które pojawiają się podczas rozważania stosowania tej metody wystawiania zwolnień. Wiedza zdobyta podczas opracowania mapy podróży klienta zostanie przez nas wykorzystana do przygotowania efektywnej kampanii promocyjnej. Wynikami badań opinii lekarzy możemy również podzielić się z Państwem. Przygotowaliśmy materiały informacyjne, które są dystrybuowane w naszych placówkach oraz podczas kolejnych spotkań organizowanych na terenie całego kraju.

W ramach materiałów informacyjno-promocyjnych przygotowaliśmy: ulotki, plakaty, prezentacje oraz instruktaże, które krok po kroku przedstawiają sposób wystawiania e-ZLA w PUE ZUS. Instruktaże zostaną również dołączone do „Gazety Lekarskiej” (…).

Informacje na temat e-ZLA będą także rozpowszechniane w telewizji, prasie, radiu i Internecie (artykuły oraz banery w serwisach internetowych dla lekarzy, aptek i pacjentów). Na kanale Elektroniczny ZUS (www.youtube.com) lekarze mogą już teraz obejrzeć krótkie filmy instruktażowe. Każdy film dotyczy ważnego zagadnienia, które związane jest z wystawianiem e-ZLA oraz korzyści z nich wynikających.

W najbliższym czasie opracowany zostanie program edukacyjny, który będzie prezentowany na uczelniach. medycznych. Studenci ostatniego roku studiów będą mogli zapoznać się z funkcjonowaniem PUE ZUS – tak, aby wystawianie e-ZLA i pozostałe czynności z tym związane nie stanowiły dla nich problemu.

Poza lekarzami, naszą kampanię promocyjną e-ZLA kierujemy również do płatników składek oraz ubezpieczonych (pacjentów).

Gertruda Uścińska
prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

KONTAKT DO KOORDYNATORA ZUS

ODDZIAŁ W LEGNICY:
Małgorzata Walaszczyk, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 76 876 40 99, kom. 502 007 355

ODDZIAŁ W WAŁBRZYCHU:
Grażyna Pilecka, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 74 649 73 93

ODDZIAŁ WE WROCŁAWIU:
Joanna Małolepszy, e-mail: Joanna.Malolepszy@zus., tel. 71 360 63 86

Początek strony