facebook

Medium link

Wystartowała 1. edycja kampanii Drugie życie na Dolnym Śląsku

Pierwsza edycjakampanii Drugie życiena Dolnym Śląsku.
Młodzież będzie promować transplantację.
Światowy Dzień Donacji i Transplantacji 26.10.2016 r.

drugie zycieTransplantolodzy biją na alarm - wciąż brakuje dawców organów, a liczba osób oczekujących na przeszczepienie rośnie. Dziś na nowe życie czeka 1707 osób (Poltransplant, wrzesień 2016). To dla nich młodzież z dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych będzie promować ideę świadomego dawstwa narządów. Dziś (środa, 26.10.2016), w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, konferencją prasową rozpoczęła się pierwsza w województwie, a dziewiąta w skali całego kraju, edycja kampanii społecznej Drugie życie. Do akcji przystąpiło 30 szkółśrednich z regionu. Do końca roku szkolnego ich uczniowie będą szerzyć wiedzę o przeszczepianiu organów w swoich środowiskach. Wezmą też udział w niezwykłym wyzwaniu młodych ludzi z kampanii Drugie życie w całej Polsce - spróbują rozdać milion oświadczeń woli, symbolicznych zgód na pobranie narządów po śmierci.

Alarmujące statystyki

Pierwszą edycję kampanii Drugie życie rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem organizatorów, ekspertów, osób po przeszczepieniu i patronów honorowych akcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (ul. Borowska 213).
O potrzebie promowania idei transplantacji najdobitniej mówią liczby. Statystyki prowadzone przez Poltransplant, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji w Polsce, są alarmujące. Do września br. w Polsce przeszczepiono 723 nerki, podczas gdy na ten organ w kolejce nadal czeka ponad 1000 osób, w przypadku przeszczepu serca - wykonano łącznie 70 przeszczepień, w kolejce oczekuje niemal 400 pacjentów. Takich operacji, ratujących zdrowie i życie mogłoby być dużo więcej, przeszkodą jest jednak brak organów do transplantacji. „Musimy pamiętać, że jeden dawca może ocalić życie czterem osobom, a kolejnym czterem to życie wydłużyć. Cieszę się, że po raz pierwszy w województwie dolnośląskim będziemy prowadzić kampanię Drugie życie, która będzie szerzyć wiadomości o transplantacji wśród młodych ludzi i w naszym społeczeństwie."- mówiła dr n. med. Dorota Kamińska zKliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, ekspert medyczny kampanii.

USK - wiodący ośrodek transplantacyjny

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu to wiodący ośrodek na Dolnym Śląsku, w którym przeprowadza się przeszczepienia nerek (zarówno od dawców zmarłych, jak i żywych) oraz wątroby.31 marca minęło 50 lat od pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki od dawcy żyjącego. Wykonał go prof. Wiktor Bross z Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 2015 r. w USK wykonano 7 przeszczepień od żywych dawców, do końca września 2016r. 6."W skali kraju to dobra statystyka. Jednak nasze możliwości przeprowadzania transplantacji nie są w pełni wykorzystane. Liczba przeszczepień stoi w miejscu, jest ich wciąż za mało. Brakuje organów do transplantacji, ale też świadomości na temat dawstwa narządów." - powiedział dr n. med. Paweł Chudoba, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej. Celem kampanii Drugie życie jest promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja
w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju.

Drugie życie po raz pierwszy

Kampania Drugie życie każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony szkół ponadgimnazjalnych i samej młodzieży. "To dla nas bardzo ważne, aby o idei transplantacji rozmawiać w coraz szerszych środowiskach. Z jednej strony jesteśmy dumni, że do kampanii przystępują te województwa, które dobrze znają naszą akcję - jak np. po raz dziewiąty Wielkopolska.To dowód na to, że promocja przeszczepiania narządów nie jest jednorazowym wydarzeniem, a ciągłą, regularną pracą z młodzieżą, z roku na rok coraz lepszą! Szczególnie jednak doceniamy te regiony, które zdecydowały się w akcji wziąć udział po raz pierwszy - jak dziś województwo dolnośląskie - uważnie będę przyglądać się dokonaniom młodzieży z tego regionu."–tłumaczyła dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska, organizator akcji. W dolnośląskiej edycji kampanii weźmie udział 30 szkół średnich.

1707 - człowiek, nie liczba

Po konferencji prasowej młodzież biorąca udział w akcji, wspólnie z organizatorami, zasadzi na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego "drzewa życia". Każde, nowoposadzone drzewo ma symbolizować nadzieję na nowe życiedla pacjentów oczekujących na przeszczepienie.Następnie uczniowie rozdadzą 1707 oświadczeń woli - symbolicznych kartoników, których wypełnienie oznacza zgodę na oddanie narządów do transplantacji. Liczba jest nieprzypadkowa - tylu pacjentów czeka obecnie
w kolejce po nowy organ (niemal 200 osób więcej niż przed rokiem), najwięcej - 1035 - na nerkę."1707, 1035 to nie są liczby - to konkretni, prawdziwi ludzie, którzy balansują na granicy życia i śmierci. Byłem na ich miejscu i wiem z jaką nadzieją czeka się na telefon, aby w słuchawce usłyszeć - jest dla Pana nowy organ. To naprawdę budujące, że dla tych pacjentów - wszystkich razem i każdego z osobna - młodzież będzie promować transplantacje."–powiedział Krzysztof Machajek, który od zmarłego dawcy otrzymał nowe serce. Przez najbliższe kilka miesięcy, aż do maja 2017 r. młodzi ludzie będą wymyślać i przeprowadzać własne akcje promujące ideę świadomego dawstwa narządów. Od organizatorów akcji uczniowie otrzymająpoza wiedzą teoretyczną (w listopadzie eksperci akcji będą szkolić młodzież w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów transplantacji) także komplet materiałów promocyjnych: oświadczenia woli, koszulki, banery, filmy edukacyjne, broszury, wpinki i naklejki. O tym, jak będzie wyglądała kampania, zdecydują sami uczniowie.

Historia

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 250 tys. uczniów z 660 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 820 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. W edycji jesiennej do akcji poza Dolnym Śląskiem przystąpiła także Wielkopolska, w edycji wiosennej kampania odbędzie się także na Śląsku i Podkarpaciu.

Organizatorzy i patroni akcji

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W województwie dolnośląskim patronat nad kampanią objęli: Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty, ks. abp Józef Kupny - Metropolita Wrocławski oraz TVP Wrocław. W skali kraju kampanii Drugie życie patronują ks. abp Wojciech Polak - Prymas Polski, prof. Lech Cierpka - Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej,Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie", Polska Federacja Pacjentów DIALTRANSPLANT oraz Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.

Podczas konferencji prasowej głos zabrali:

  • Prof. Marian Klinger, Kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej USK we Wrocławiu
  • Prof. Piotr Szyber, Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK we Wrocławiu
  • Dr Dorota Kamińska, ekspert medyczny akcji Drugie życie, USK we Wrocławiu
  • Dr Paweł Chudoba, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, USK we Wrocławiu
  • Marta Andrzejewska, Fresenius Medical Care Polska, organizator akcji
  • Jan Stępniak - Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji
  • Damian Królewicz, po transplantacji wątroby
  • Krzysztof Machajek, po transplantacji serca
  • Młodzież z Technikum nr 1 im. T. Kościuszki w Wołowie oraz Liceum Ogólnokształcącego SLAVIA w Strzelinie

więcej informacji:
Kinga Adamczewska
koordynator kampanii Drugie życie
tel: 506650474
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Początek strony